Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa Kielce 2018

Tegoroczne obchody Dnia Weterana rozpoczęły się już 28 maja, które zainaugurowała I Konferencja Naukowa "65 lat udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach pokojowych ONZ" - doświadczenia i wnioski.

29 maja w Centralnych obchodach naszego święta uczestniczy minister obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, uroczystości rozpoczęto Mszą św. w bazylice katedralnej. O godz. 12.00 na placu Wolności rozpoczęły się główne uroczystości zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Zostały odczytane listy okolicznościowe z okazji święta weterana (szkoda, wielka szkoda, że zabrakło miejsca na uczynienie w/w przez przedstawiciela SKMP ONZ).

Wręczono odznaczenia i uhonorowano byłych uczestników działań poza granicami Państwa.

Po zakończeniu centralnych uroczystości Weterani spotkali się w Kieleckim Centrum Kultury z ministrem ON Mariuszem Błaszczakiem, który mówił m.in. o nowelizacji ustawy o weteranach.

Święto weterana na kieleckim placu Wolności trwało do późnych godzin wieczornych.

Tradycyjnie w tym dniu nie mogło zabraknąć na Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Kielcach członków Koła jarosławskiego i przemyskiego.

Wielka szkoda, że była nas znikoma garstka w niebieskich beretach, ale wytrwale staliśmy karnie w upale przez cały czas trwania, co trzeba tutaj podkreślić, naprawdę wykonanego z wielkim rozmachem naszego święta. Może nie mnie to czynić, ale ogromne słowa uznania i podziękowania należą się prezesowi Koła kieleckiego Darka Stępnia. Wykonał kawał wspaniałej roboty. A na czym polegała tego pisać nie muszę. Trzeba było być dobrym obserwatorem, żeby to dostrzec.