Dzień Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami PaństwaNajtragiczniejsza data w historii udziału naszych żołnierzy w operacjach bojowych to 21 grudnia 2011 roku, kiedy to zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy, w tym sierż. Łukasz Krawiec z Jelnej.
Dzień 21 grudnia od pięciu lat nie jest świętem państwowym, ale dla żołnierzy i weteranów to dzień zadumy, czas wspomnień o towarzyszach walk, którym nie dane było powrócić z misji.
Jakże mądre słowa (oby tylko dotarły do właściwych adresatów) cyt.  za Polska Zbrojna "Obowiązek żołnierza wobec państwa kończy się z chwilą jego śmierci. Obowiązek państwa wobec poległego żołnierza nie kończy się nigdy. Misjonarze, którzy nie wrócili do domów, nie mogą stać się grupą bezimiennych bohaterów, którzy zginęli gdzieś daleko. Dlatego musimy o nich pamiętać" koniec cytatu.
My weterani Podkarpacia wspólnie z żołnierzami 21 Brygady Strzelców Podhalańskich czynimy to każdego roku. Na terenie działalności Koła nr 3 mamy trzy mogiły, w których spoczywają nasi bohaterowie i jeden obelisk poświęcony poległemu w Iraku, na terenie 5 bsp w Przemyślu. Tak było w grudniu 2019, Jelna i Cieszanów.