Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Jarosławiu
Na jarosławskim Rynku odbyły się uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Oddano hołd żołnierzom uczestniczącym w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.
Uroczystości na Rynku
W Jarosławiu uczczono dziś (23.05) polskich żołnierzy uczestniczących w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ odbyły się na jarosławskim Rynku. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu Mazurka Dąbrowskiego pod tablicą upamiętniającą udział żołnierzy Garnizonu Jarosław w misjach poza granicami kraju złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie odczytano Apel Pamięci i oddano Salwę Honorową.
Odznaczenia dla weteranów
Podczas dalszej części uroczystości weteranom i uczestnikom misji wręczono odznaczenia, w tym Gwiazdę Weterana. Medale „Pro Patria” otrzymali starsi sierżanci: Jacek Król i Krzysztof Suduł.
Polskie misje na świecie
Udział polskich żołnierzy w misjach zagranicznych rozpoczął się w 1953 roku od operacji w Korei. Od tego czasu ponad 120 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w niemal 100 misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych na całym świecie. Od lat 50. podczas służby poza granicami kraju zginęło 124 polskich żołnierzy i pracowników wojska.
Organizatorzy
Uroczystości w Jarosławiu zorganizowało Koło nr 3 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Informacja pochodzi ze strony Polskiego Radia Rzeszów
Źródło: https://radio.rzeszow.pl/322702/w-jaroslawiu-uczczono-uczestnikow-misji-zagranicznych/
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
Uroczystość była okazją nie tylko do wręczenia wyróżnień ale wdzięczność strażakom za ich codzienną pracę i gotowość niesienia pomocy mieszkańcom powiatu Jarosławskiego.




























































