Dzień Weterana w Jarosławskim Kole

 2 czerwca 2018 r. nasze Koło kontynuowało kolejny międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Uroczystości rozpoczęły się przy tablicy poświęconej Udziałowi Żołnierzy Garnizonu Jarosław w Misjach Międzynarodowych, która umieszczona została na ścianie Ratusza miasta. Przybyłych gości i członków Stowarzyszenia przywitał prezes Koła Zbigniew Broś, który w kilku słowach przypomniał o udziale żołnierzy WP w misjach i operacjach pokojowych od 1953 roku.

 Poczet przy hymnie państwowym wciągnął na maszt flagę biało-czerwoną, przy tablicy pamiątkowej żołnierze zaciągnęli posterunek honorowy. Por. Marek Pankiewicz odczytał Apel Pamięci, Kompania Honorowa oddała salwę honorową, poczty sztandarowe i kompania przemaszerowały przed weteranami i zaproszonymi gośćmi.

 Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową m.in. od Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody, władz powiatu, parlamentarzyści, służby mundurowe, jarosławscy weterani i Dowództwa Operacyjnego RSZ.

 Druga część święta weterana miała miejsce w sali lustrzanej CKiP, gdzie przybyłych przywitał prezes Koła Zbigniew Broś, m.in. : przedstawiciela Wojewody Podkarpackiego Marszałka Województwa reprezentował Pan Waldemar Szumny, dyrektorów biura poselskiego Pani Anny Szmidt-Rodziewicz, biura senatora Mieczysława Golby Pana Andrzeja Homę, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Henryka Moskwę, starostę powiatu reprezentował Pan Józef Sopel, Dowództwo Operacyjne RSZ kmdr por. Jacek Gabriel, dowódców poszczególnych batalionów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, służby mundurowe naszego miasta, członków "Honorowych" i "Wspierających", a także Dowództwo Wojsk OT reprezentowanych przez płk. Dariusza Słotę.

 Uczczono minutą ciszy pamięć poległych na misjach, a ks. kap. ppłk. Andrzej Surowiec odmówił modlitwę za tych, którym nie było dane powrócić do domów, bowiem przyszło pełnić im misję u naszego Pana.

 Po oficjalnych formalnościach rozpoczęły się uroczystości od występu zespołu wokalnego z 5 bsp, który za swój występ zebrał gorące brawa.

W poczet członków Koła przyjęci zostali:

ppor Grzegorz Pudlik - ISAF Afganistan 5 zmian
ppor Leszek Marciak - KFOR Kosovo
chor Mieczysław Nawolski - KFOR Kosovo
chor Mariusz Pinda - UNIFIL Liban.

Certyfikaty i Legitymacje wręczyli Zbigniew Broś i Jan Łupina.

 W imieniu prezesa ZG SKMP ONZ gen. bryg. Stanisława Woźniaka, członek ZG SKMP ONZ Zbigniew Broś wręczył mł. insp. Henrykowi Moskwie medal "Za Zasługi dla SKMP ONZ", Medalem "60 Lat Udziału Polski w Misjach Poza Granicami Państwa" udekorowani zostali:

kpt. Daniel Fac
ppor Grzegorz Pudlik
chor Mieczysław Nowolski
chor Mariusz Pinda
chor. szt. Henryk Grota
Pan Marek Paździk

 Medal "W 25 Rocznicę Nadania Siłom ONZ Pokojowej Nagrody Nobla" otrzymali

ppłk. Władysław Gruba
szer. Artur Lechowicz
szer. Paweł Modik

 Komandorią "Za wybitne zasługi dla ZKRP i BWP" uhonorowany został

mł. chor Zdzisław Kilon

 "Za zasługi dla ZKRP i BWP" otrzymali

kpt. Daniel Fac
chor. szt. Wiesław Curyło

 Związek Weteranów i Rezerwistów WP wyróżnił medalem pamiątkowym "Pamięci tym co forsowali Odrę i Nysę 1945"

ppłk. Wiesława Grubę
chor. szt. Jana Łupinę
Panią Joanne Mordarską
Pana Andrzeja Homę

 Nadał "Krzyż Weteranom i Rezerwistom SG i sympatykom"

mjr Adam Szewerniak
płk. Dariusz Słota
por Wiesław Kohyt
por Marek Pankiewicz
kpr. Zbigniew Mataczyński
kpr. Łukasz Gier
szer. Krzysztof Kozłecki

Starosta Powiatu Jarosławskiego Tadeusz Chrzan wyróżnił okolicznościową Statuetką

chor. i ppłk Joannę i Janusza Jaskułów
szer. Krzysztofa Kozłeckiego
Panią Anitę Banaś
chor. Zbigniewa Brosia

Autorem i wykonawcą wspaniałych statuetek jest nasz kolega Janusz Kochanowicz.

 Członkiem "Wspierającym SKMP ONZ" został st. chor. szt. rez. Józef Bojarski.

 Po części oficjalnej przyszła pora na wspomnienia z misji i wrażeń za zakończonej dzisiejszej uroczystości Dnia Weterana, oraz czas na ucztę przy suto zastawionych stołach, bo przy pustym stole żołnierz weteran siedzieć nie będzie.