×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but galeria/2017/11listopada is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Narodowe Święto Niepodległości

{gallery}galeria/2017/11listopada{/gallery}

Listopad, "ta niebezpieczna dla Polaków pora", jak pisał Stanisław Wyspiański, w 1918 roku przyniósł nam upragnioną niepodległość. Był to początek walki o zjednoczenie rozdartego zaborczymi kordonami kraju. Było to bardzo trudne zadanie w niewolonym przez długie lata narodzie.

Mieliśmy jednak Józefa Piłsudskiego, który począwszy razem ze swoimi legionistami i Pierwszą Kadrową, po wielkich wysiłkach doprowadził nas do wolnej Polski.

W rocznicę odzyskania niepodległości w całym kraju odbyły się uroczystości związane z jutrzenką wolności.

W tym dniu nie mogło zabraknąć weteranów naszego Stowarzyszenia, którzy wzięli udział w szeregu zorganizowanych uroczystości, zarówno w Jarosławiu i Przemyślu, złożyliśmy symboliczne wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami.

Byliśmy obecni także w Mielcu, gdzie przed rozpoczęciem meczu Superligi piłki ręcznej, weterani naszych Kół wnieśli na halę sportową flagę biało-czerwoną, oraz flagi naszego Stowarzyszenia, ONZ i NATO. Było to przeogromne zaskoczenie, a słowa naszego hymnu niosły się echem po hali wypełnionej kibicami Mielca i Piotrkowa Trybunalskiego. Kibice obu klubów nagrodzili weteranów burzą oklasków. Byliśmy bardzo dumni, że wypełniona kibicami hala mogła zobaczyć i przeżyć chwile z weteranami, którzy brali udział w wielu misjach i operacjach międzynarodowych.

Chciałbym serdecznie podziękować kolegom z Kół nr 3 i 27 za zaangażowanie w przedsięwzięcie zorganizowania w Mielcu uroczystości i wielką promocję naszego Stowarzyszenia.

Zbigniew Broś